Select the search type
  • Site
  • Web
SEARCH
ABOUT  >  Honour Roll
life members
Yvonne Mullins
Jim Minehane
Barry Mullins
Peter Searle
Brian Smith
Robyn Potts
John Palmer
Neil Rogers
Chris Tsilemanis
Charlie Johnson
Margaret Smith
Carolyn Johnson
Rob Murchie
Ken Dickson
 2006
2007
2010
2010
2010
2012
2014
2014
2014
2015
2015
2016
2016
2016

 

merit award holders
John Palmer 
Brian Smith
Vida Nicol 
Charlie Doyle
Denis Brazil
Chris Tsilemanis       
Gary Keeton
Barry Mullins
Bev Buchanan
Robyn Potts
Neil Rogers
Peter Searle
Rob Murchie
Catherine Welsh
Richard Lendon
Jean Lendon
Brian Kersnovske * .            
Ken Dickson
Margaret Smith
Jean Colby
Olive Gaviglio 
Charles Johnson
Carolyn Johnson
Anna Keehn
Cheryl Dixon
2007
2007             
2008
2008
2008
2008
2008
2008                
2008
2008
2008 
2008
2008
2008
2010
2010
2010....
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
Ruth Cliffe
Joanne Andison
Angie Crowther
Rhonda Martin
Ian Geoghegan
Sue Slatcher
Leeanne Hinschen
David Hinschen
Mary Rogers
Judy Zahn
Brian Armit
Maree Bray
Marie McAuliffe
Adriano Bortolanza    
Kevin Woodward
Connie Woodward
Percy Williams
Andrew Ford
Penny Goulter
James Grech
Joscelyn Grech
Brenda Oats
Natarlee Poppi
Tony Felesina
Lorraine Lawson
2010               
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011 
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2013
2013
2013
2013
2013
2013
David Nahrung
Bob Newsome
Denis Russell
Heather Vaughan    
Maria Dahl
David Scott
Judi Worrall
Shane Watson
Cathy Chapman
Sherryle Nolan
Wayne Gakowski
Roxann Collcott
Kelli Rebetzke
Gary Free
Mary-Anne Free 
Melanie Palmer
Neil Dale
Kevin Schneider
Beth Tennent
Paul Tennent *
Noeleen Yates
Bev Rogers
Eileen Burley
Tony Hujanen
Kathy Hujanen .
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2014
2014
2014
2015
2015
2015
2015
2016
2016
2016
Janelle Gawkoski
Sue Palmer
Dulcie Bichsel
Sharon Dickson
Ben Johnson

*Deceased


















2016
2016
2016
2016
2016




















       

ANNUAL AWARDS
Athlete of the Year   Junior Athlete of the Year              Master Athlete of the Year                  Para-Athlete of the Year 
2011 Jarrod Bannister
2012 Robert Johnston
2013 Brianna Bortolanza
2014 Bradley Edwards
2015 Tori West
2016 Alex Ypinazar
2017 Tori West

2011 Robert Johnston
2012 Jason Strano
2013 Brenton Foster
2014 Theo Watson
2015 Brenton Foster
2016 John Dodds
2017 Jake Doran

2011 Andrew Keane
2012 Linda Lynch
2013 Ken Dickson
2014 David Scout
2015 Peter Hone
2016 David Scott
2017 Andrew Millerd

2011 Jason Lettice
2012 Joushua Holloway
2013 Darren Mckenna 
2014 Kyra Domrow
2015 Brianna Coop
2016 Aaron Chatman
2017 Aaron Chatman

Emerging Athlete of the Year    Athlete of the Year - Out of Stadia Coach of the Year
 Administrator of the Year
2015 John Dodds
2016 Nash Lowis
2017 Kajsa Souter





2015 Liz Maguire
2016 Victoria Beck
2017 David Von Senden





2011 Lesley Muller
2012 Ken Dickson
2013 Tony Rice
2014 Shane Watson
2015 Dayne O'Hara
2016 Jill Boltz
2017 Gary Cairns

2011 Ruth Cliffe
2012 Shane Watson
2013 Lorriane Lawson
2014 Nathan Sainsbury
2015 James Grech
2016 Dan Hughes
2017 Wayne Gakowski

Official of the Year 
 Club of the Year   Event of the Year  Junior Official of the Year
2011 Catherine Welsh
2012 Lee-Anne Hinchsen
2013 Joanne Andison
2014 Craig Bailey 
2015 Grant Smith
2016 Sue Slatcher
2017 Michael Andison
2011 Central Queensland Athletics Club
2012 Cairns Road Runners
2013 Mount Isa and District Athletics Club
2014 Bowen Athletics Club 
2015 Mount Isa and District Athletics Club
2016 Townsville North Star
2017 Hughenden Athletics Club 
2011 Townsville Running Festival
2012 Townsville Running Festival
2013 Tablelands Pentathlon
2014 Outback Sunset Carnival 
2015 Emerald Fitastic Carnival
2016 Bowen T&F Carnival
2017 Townsville Running Festival
2017 Brad Taylor